13 października 2009

… trochę o nitkach …

Myślałam, że skończę do dzisiaj z ramką a tu zong nie udało się – ale to nic już niebawem więc pokażę tylko kawałek ramki, na którą się zdecydowałam.
Pierwsza refleksja, o której chciałam się podzielić to, to że na monokanwie 18stce perłówka DMC 5 jest za cienka. I nie da się robić wzorów z pionowymi nitkami bo bardzo przebija kanwa (dlatego musiałam zrezygnować z jednego ściegu w ramce bo przy ciemnozielonej nitce i białej kanwie wychodziła masakra – fotka próbnik jaśniejszą nitką a i tak masakra)i to jest mały problem powiem szczerze bo może zakłócać to pewne doznanie estetyczne przy innych schematach. No zobaczymy… Aha i pewnie dlatego ten ścieg (z pionowymi nitkami) w oryginalnym schemacie robiony jest jasnymi nitkami bo wtedy tak się nie rzuca w oczy przebijanie kanwy … (czuję się jakbym odkryła ściemę jakąś hihihi).

Jeśli chodzi o ilość nitek to wszystkie te których używałam zostały jeszcze po kawałku – najmniej zostało cieniowanej ale oznacza to ze motek wystarczył. Oczywiście jak widać w poprzednim poście pewne elementy wzoru pominęłam a więc ciutkę mniej mi z tego powodu też zeszło nitki aczkolwiek uważam, że i tak po jednym motku wystarczy. Co do nitki wstążkowej – ta której ja użyłam nie jest nitką oryginalną podaną w schemacie, ponieważ w sewandso – gdzie robiłam zakupy – nie ma takich nitek jak chce autorka wzoru. Uważam, że ta której użyłam nie jest najbardziej odpowiednia bo jest w niej za dużo jasnych elementów. Poza tym makabrycznie się nią wyszywało – bardzo sztywna jest jak na wstążkę do wyszywania. W każdym razie na motku jest 3 m a na 4 te romby w środku zużyłam 2,5 m.
Dziewczyny jeśli macie jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem :).
M.

2 komentarze:

  1. Magda, dzięki wielkie !!!
    O resztę dopytam jak się spotkamy i wezmę schemat do ręki.

    Naszła mnie taka refleksja, że może to co Ci się nie podoba #5 to zrobić #3 ??? Muszę tylko posprawdzać czy występuje w takim kolorze i w jakich motkach ( żeby wystarczyło ).

    OdpowiedzUsuń
  2. no tak ale #3 są bardzo słabo dostępne chyba zresztą sama nie wiem. Mi się wydawało że jak robię wg wskazówek projektantki to powinno być dobrze a tu guzik ...

    OdpowiedzUsuń